poniedziałek, 21 maja 2012

PISTOIA


Uprzemysłowiona Pistoia ma bardzo stare centrum i jeden z najpiękniejszych średniowiecznych placów.
Budynki sakralne, z których miasto jest niezmiernie dumne pochodzą z XII w. Pistoia posiadała wtedy status wolnego miasta i był to okres jej świetności.
Weszliśmy na Piazza del Duomo wąską uliczką. Wrażenie było niesamowite, gdy nagle przed nami pojawiły się piękne, sakralne budowle. Katedra w 1108 roku uległa zniszczeniu w wyniku pożaru i została odbudowana w XII-XIII w. W późniejszym okresie była przebudowywana, aż do XVII w. Stojąca przy niej dzwonnica wygląda jak jej prywatny strażnik, ma prawie 70 m wysokości. Pochodzi  z XIII-XVI w.Najbardziej podobało mi się ośmiokątne Battistero di San Giovanni in Corte. Babtysterium pokryte jest pasami z biało-zielonego marmuru. Pochodzi z XIV w i zaprojektowane zostało przez Andrea Pisano.


Spacerując po uliczkach Pistoi  doszliśmy do Ospadale del Ceppo czyli do szpitala założonego w 1277 roku. Jego portyk jest zdobiony przepięknym fryzem z glazurowanej terakoty. Ilustruje on Siedem Uczynków Miłosierdzia. Są tu żeńskie postaci przedstawiające Cnoty: ROZTROPNOŚĆ, WIARĘ, DOBROCZYNNOŚĆ, NADZIEJĘ I SPRAWIEDLIWOŚĆ. Znajdują się tu również herby Medyceuszy z symbolem Pistoi.


Jeśli będziecie w Pistoi zatrzymajcie się na posiłek w trattorii Lo Storno. Znajduje się ona w centrum przy via del Lastrone. Wygląda niepozornie, ale ma ponad stuletnią tradycję. Jadłam tu przepyszną lasagne, a córce podkradłam na spróbowanie trochę spaghetti. Było to najlepsze spaghetii jakie w życiu jadłam. Makaron dosłownie rozpływał się w ustach, świeże pomidory pachniały cudownie a parmezan podany  osobno w ogromnej ilości wieńczył dzieło. NIEBO W GĘBIE!


W Pistoi znajduje się warta zobaczenia renesansowa Basilica della Madonna dell`Umilta.  Ma przepiękną, ogromną kopułę przypominającą tę z Florencji.


Wróciliśmy na Piazza del Duomo, aby napić się kawy w jednej z małych kafejek. Odpoczywając podziwialiśmy gotycki ratusz  - Palazzo del Comune zbudowany między 1294 a 1385 rokiem. Połączony jest on z katedrą przejściem sklepionym łukiem. Na Piazza del Duomo znajduje się również Pałac Biskupii - Palazzo dei Vescovi i Palazzo Pretorio.
Piazza del Duomo to zbiór budowli sakralnych i świeckich, więc pijąc niespiesznie kawę mogliśmy wszystko razem podziwiać.


Warty uwagi jest również charakterystyczny kościół San Giovanni Fuorcivitas, ze swoją długą, okazałą fasadą w pasy, zbudowany między XII a XIV w.


Pistoia nie należy do moich ulubionych miast, ale na pewno warto ją zobaczyć, choćby ze względu na Piazza del Duomo. Skupione na tym placu budowle robią niesamowite wrażenie, a to, że miasto jest mniej oblegane przez turystów, daje możliwość spokojnego spaceru po jego ulicach i placach, co jest na pewno wielkim plusem:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz