czwartek, 24 maja 2012

VINCI


 To tutaj 15 kwietnia 1452 roku urodził się Leonardo da Vinci. Znajduje się tu muzeum poświęcone temu artyście. Leonardo był nieślubnym dzieckiem i przyjął nazwisko od nazwy miasteczka, w którym się urodził. Wyjechał do Florencji gdzie studiował malarstwo, nie mógł tu jednak rozwijać swoich licznych talentów, dlatego postanowił spróbować w Mediolanie. Tam wstąpił na służbę u Ludovica il Moro i pracował jako rzeźbiarz, malarz, saper, inżynier, hydraulik, pianista miejski, muzyk. Organizował też różne uroczystości. Jakby tego było mało w tym samym czasie prowadził badania w dziedzinie ludzkiej anatomii, fizyki i inżynierii.Miasteczko znajduje się na wzgórzu, a droga do niego jest bardzo kręta. Otaczają go winnice i drzewka oliwne. Panuje tam spokój i cisza. 


Na wzgórzu w tym średniowiecznym miasteczku stoi zamek hrabiów Guidi, pochodzący z XI wieku. Właśnie w nim znajduje się Museo Leonardiano, a w nim kolekcja ok. 100 modeli maszyn, zbudowanych według planu Leonarda.


Trochę zdjęć z środka muzeum


Jest tam również taras widokowy i można stamtąd podziwiać panoramę miasteczka. Warto wdrapać się na górę wąskimi schodkami, bo widoki są piękne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz