piątek, 1 listopada 2013

SZYDŁÓWSzydłów to nietypowa miejscowość, otoczona murami obronnymi, postawionymi przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Do dnia dzisiejszego zachowały się cztery odcinki murów wraz z Bramą Krakowską i ruinami Zamku Królewskiego.Stoi tu kościół pod wezwaniem św. Władysława wybudowany  w 1355 roku.


Niska zabudowa miasteczka i panująca tam cisza sprawia, że ma się wrażenie jakby przebywało się w zupełnie innym świecie. Prawdę mówiąc dziwny jest klimat tego miejsca i dziwnie się tam czułam.


Znajdującą się tutaj Synagogę zbudowano w latach 1534-1564. Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce. Obecnie znajduje się tutaj Gminne Centrum Kultury. W głównej sali jest muzeum, które zawiera liczne eksponaty kultury żydowskiej. Moją uwagę przyciągnęły różnorodne Menory.


Muzeum nazywane Skarbczykiem składa się z trzech tematycznych ekspozycji: historycznej, geologicznej i archeologicznej. Mieści się tu również biblioteka i sala z dwunastoma narzędziami tortur.
W 2012 roku na dziedzińcu zamku, ustawione zostały kilkumetrowe, drewniane figury władców Polski. Ich twórcami byli artyści z całego świata.


Ruiny Zamku


Brama Krakowska to jedyna jaka pozostała z trzech istniejących tu kiedyś bram. Dwie pozostałe bramy, których niestety już nie ma, to Brama Opatowska i Wodna. Brama Krakowska przeszła rekonstrukcję i renowację w 1946 roku, a w 2011 została odnowiona wraz z większym fragmentem muru.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz