czwartek, 14 sierpnia 2014

JEZIORO BOLSENA


Piękne Jezioro Bolsena znajduje się w regionie Lacjum niedaleko Umbrii. To kraterowe jezioro powstało 370 000 lat temu. Leżą na nim dwie wyspy - Martana i Bisentina. Dawniej jedna z wysp była letnią rezydencją papieży. Teraz podobno wyspy mają już prywatnych właścicieli.
Jezioro słynie też z dużych karpi. Rozgrywają się tutaj zawody karpiowe Word Carp Classic.
Powierzchnia jeziora to ok 114 km, w najgłębszym punkcie ma 146 metrów głębokości. Woda jest bardzo czysta i ciepła. Sama tego nie doświadczyłam, ponieważ jeziora nie są moim ulubionym akwenem wodnym. Przeraża mnie ich dno, dlatego wolę basen;) Zejście jest bardzo łagodne i długo jest płytko, więc małe dzieci mają raj.


Wokół jeziora teren jest bardzo ładnie zagospodarowany. Plaże są małe lub bardzo malutkie,  z leżakami lub bez, gdzie można położyć się na piasku bądź trawie. Dookoła znajdują się śliczne ukwiecone alejki i placyki. Liczne ławeczki zachęcają do odpoczynku i podziwiania jeziora.


To nasza czytelnia, na tych ławeczkach najczęściej czytaliśmy książki.


I nie tylko na ławeczkach jak widać:)


Przepiękny widok na jezioro rozpościera się z góry. Jeżdżąc na wycieczki mieliśmy okazję podziwiać ten śliczny krajobraz.


To nasza plaża i drzewo, pod którym odpoczywaliśmy.


W Jeziorze Bolsena w III wieku próbowano utopić z przywiązanym kołem młyńskim do szyi św. Krystynę z Bolseny. Okrutny ojciec dziewczynki nie mógł znieść jej wielkiej wiary w Boga. Dziewczyna w cudowny sposób przeżyła tortury, próbę utopienia, łamanie kołem i zanurzenie w gorącym oleju. Zmarła w wieku dwunastu lat po ugodzeniu strzałami w amfiteatrze. 
Boże co to za ojcowie wtedy byli...
Św. Krystyna jest patronką marynarzy, młynarzy i łuczników.
Jezioro jak widać pełne jest tajemnic, a czuje się to zwłaszcza wieczorami...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz