poniedziałek, 9 czerwca 2014

ZŁOTORYJA i chwilka w LUBOMIERZUJeszcze odkopuję stare wyjazdy. Sama nie wiem ile ich jeszcze zostało. W lipcu 2009 roku pojechaliśmy na wycieczkę do Złotoryi, która leży na Pogórzu Kaczawskim. W mieście od razu rzuca się w oczy Baszta Kowalska, która stanowiła część murów obronnych. Powstała w połowie XIV wieku.

Miasteczko jest naprawdę bardzo ładne. Byliśmy wręcz zaskoczeni jego urokiem. Odrestaurowane, kolorowe kamieniczki pochodzą z XVI - XIX w.


To  średniowieczne miasto ma swój niepowtarzalny klimat. Są tu liczne ślady związane z wydobyciem złota, głównym jest istnienie Kopalni Złota "Aurelii", która podobno kryje wiele tajemnic i nietoperze w szybach wentylacyjnych :) Długość trasy udostępniona do zwiedzania to ok 100 m.
Prawa miejskie Złotoryja zdobyła w 1211 roku i ta lokacja pod względem prawnym stanowi o tym, iż jest to najstarsze miasto Polski. W 2011 roku Złotoryja obchodziła swoje 800-lecie. Z tej okazji po raz drugi miasto było gospodarzem Mistrzostw Świata w Płukaniu Złota i gościło ekipy z 25 krajów.


Trzeba przyznać, że spacer po tak ładnym mieście to sama przyjemność. 
Bo jak to głosi reklama naszego województwa..." Dolny Śląsk. Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia":)


A to nasze psiątko w Złotoryi. Odpoczynek z jęzorem na wierzchu:)


Ze Złotoryi pojechaliśmy do trochę zaniedbanego Lubomierza. Chcieliśmy zobaczyć miejsce, gdzie kręcone były sceny do znakomitej komedii "Sami Swoi":) Znajduje się tu Muzeum Kargula i Pawlaka. Niestety podczas naszego pobytu było zamknięte:(2 komentarze:

  1. Beata, miło popatrzeć innymi oczami na miasto , w którym wieki temu przyszłam na świat.Teraz jest jeszcze piękniejsze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Powiem Ci Gabrysiu, że byłam bardzo zaskoczona jak przyjechałam do Złotoryi, śliczne, zadbane miasteczko.

    OdpowiedzUsuń