poniedziałek, 30 czerwca 2014

Bitwa Narodów - WROCŁAW w pigułce.


Przy okazji konkursu Bitwa Narodów zorganizowanego przez firmę HRS postanowiłam przekonać Was, że to właśnie Wrocław jest miastem, które zasługuje na odwiedzenie w pierwszej kolejności. Konkurs polega na zachęceniu do odwiedzenia jednego z miast w Europie. Ponieważ jestem Polką moim zadaniem jest wybranie jednego miasta w Polsce. Wybrałam oczywiście Wrocław.

Zastanawiam się jak zachęcić Was do odwiedzenia mojego miasta. Pisałam na blogu o Wrocławiu już wiele razy, ale teraz chciałabym żeby jeden post zawierał to wszystko co najbardziej lubię.
Wrocław to uniwersyteckie miasto, jest stolicą Dolnego Śląska i czwartym pod względem liczby ludności miastem w Polsce. Mieszka nas tu ponad 600 tysięcy. STOP! Statystykami pewnie Was nie zachęcę?;)
Zapraszam, więc na spacer po mieście, w którym mieszkam od urodzenia.

Naszą perełką, choć nie jedyną oczywiście jest Rynek, który powstał w latach 1214-1232. Miejsce spotkań, koncertów i wielu wydarzeń kulturalnych. Tutaj zawsze coś się dzieje. Mam wrażenie, że Rynek nigdy nie zasypia. To miejsce zawsze wygląda magicznie. Oświetlony wieczorem owiany jest aurą tajemniczości, a rankiem w specyficznym świetle wstającego dnia z wolna otwiera oczy oknami przepięknych kamieniczek. Niewątpliwą ozdobą jest oczywiście nasz Ratusz, który jest największy w Polsce. Trzeba tu dodać, że w Ratuszu znajduje się najstarsza wrocławska gospoda "Piwnica Świdnicka". Jej wnętrze jest naprawdę niepowtarzalne, a podawany tam smalec jest rewelacyjny. To nie tylko najstarsza restauracja we Wrocławiu, ale i w Europie.


W licznych kawiarniach i restauracjach można usiąść i zjeść coś pysznego, a potem obserwować śpieszących się gdzieś mieszkańców i spacerujących turystów.


Tak jak pisałam wcześniej na Rynku odbywa się wiele imprez. Na początku czerwca po raz szósty odbył się tu jarmark pod hasłem "Europa na Widelcu", gdzie można było spróbować różnych potraw oraz spotkać pana Roberta Makłowicza.


Z kolei w grudniu organizowany jest Jarmark Bożonarodzeniowy, gdzie można kupić ozdoby choinkowe, oryginalne prezenty oraz przepyszne pierniki.


Nasz Rynek uważany jest  za jeden z najpiękniejszych w Polsce, a nawet w Europie. Kiedyś miałam okazję poznać młodych ludzi z wymiany. Byli to Brazylijczycy, Meksykanie i Niemcy. Odwiedzali znane polskie miasta. Byli w Warszawie i Krakowie, ale po powrocie do Wrocławia stwierdzili, że nasz Rynek nie ma sobie równych, a Wrocław ma niepowtarzalny klimat. Jest najpiękniejszy:)
Jak widać nie jest to tylko moje subiektywne zdanie:)

Zmęczeni spacerem po Rynku? W takim razie pójdziemy do Ossolineum, aby odpocząć w jego przepięknym ogrodzie. W sercu naszego cudownego miasta znajduje się oaza spokoju i barokowego piękna, a Biblioteka Ossolineum zawiera jeden z największych zbiorów starodruków w Polsce. Jest tu rękopis "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, "Zemsty" Aleksandra Fredry, "Chłopów" Władysława Reymonta.


 Teraz wyruszymy na Ostrów Tumski, bo tego miejsca we Wrocławiu absolutnie nie wolno pominąć.


Na dowód tego, że uwielbiam spacery po Wrocławiu zamieszczam zdjęcia z różnych pór roku:)


Ostrów Tumski to nie tylko ulubione miejsce Wrocławian, również obcokrajowcy bardzo cenią sobie klimat tego miejsca. To nasz mały Watykan. Spacer tu należy do niewątpliwych przyjemności, zwłaszcza, że ulice wyłączone są z ruchu kołowego.
Koniecznie wstąpcie do znajdującej się tutaj katedry św Jana Chrzciciela, której budowa rozpoczęła się w 1241 roku, a ukończona została w 1590. Katedra jest przepiękna i ma niepowtarzalny charakter.


Bardzo lubię spacery ulicą Katedralną. Jest to moje ulubione miejsce na Ostrowie Tumskim.


Widok na Ostrów Tumski z Wyspy Piasek


Znajduje się tu również Kolegiata św. Krzyża i Bartłomieja. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1288 roku.


Malutki kościółek św. Marcina jest jedną z najstarszych kościelnych budowli we Wrocławiu. Został zbudowany prawdopodobnie w latach osiemdziesiątych XIII wieku. Warto go odwiedzić, bo takich małych kościółków we Wrocławiu praktycznie już nie ma.


Tuż obok Ostrowa Tumskiego leży Wyspa Piasek, a na niej stoi kościół św. Magdaleny. Kiedy byłam dzieckiem często chodziłam oglądać tam przepiękną ruchomą szopkę.


Wrocław jest piątym miastem w Europie i pierwszym w Polsce ze względu na posiadane mosty i nazywany jest drugą Wenecją. To miasto jest naprawdę niesamowite. W sumie mostów i mosteczków mamy ponad 300. Niestety nie pływają po Odrze gondole, ale można przepłynąć się stateczkiem.


Lubicie obrazy? Ach różnych muzeów mamy tu bez liku, ale chcę wspomnieć tutaj o miejscu gdzie jeden obraz ma rozmiary 15 m x 114 m. Oczywiście mówię o Panoramie Racławickiej. Tym pięknym dziełem sztuki przede wszystkim chciano upamiętnić setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy pod Racławicami stoczonej 4 kwietnia 1794 roku.


Parków we Wrocławiu jest wiele, ale moim ulubionym jest Park Szczytnicki. To największy i najstarszy park we Wrocławiu. Stoi w nim majestatyczna Hala Stulecia uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu piękna Pergola oraz multimedialna fontanna, największa w Polsce i jedna z największych w Europie. Wieczorem można przyjechać tutaj na przedstawienie "światło i dźwięk".


I wspomniana przeze mnie Hala Stulecia.


Pergola


Multimedialna fontanna.


Niedaleko Parku Szczytnickiego znajduje się Ogród Zoologiczny, który przechodzi wielką przemianę.
Wrocławskie ZOO otwarto 10 lipca 1865 roku. Mieszka tu 5000 zwierząt i około 900 gatunków.
Teraz buduje się tu Afrykarium. Będzie więc ciekawie. Na razie mamy tu mieszkańców Madagaskaru i wiele innych pięknych zwierzaków. Jest to niewątpliwa atrakcja i dla dzieci i dla dorosłych.


Wrocław jest miastem magicznym. Mamy tutaj nawet krasnoludki. Jest ich tu naprawdę wiele. Można nawet pospacerować ich szlakiem. W dzień siedzą sobie wpatrzone w miasto i mieszkańców. Co robią nocą tego nie wie nikt:)


Wrocław to oczywiście miasto nowoczesne. Mamy tutaj najwyższy w Polsce, 50 piętrowy budynek - Sky Tower. Znajdują się w nim luksusowe apartamenty, galeria handlowa, a na 49 piętrze punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Wrocławia.


Możemy pochwalić się również wspaniałym Mostem Rędzińskim. Ten most jest największym powierzchniowo żelbetowym mostem na świecie (70 000 metrów kwadratowych) i najdłuższym podwieszanym w Polsce. Ma 612 m długości. Jego biel cudownie kontrastuje z błękitem nieba.


Nasz wrocławski stadion spełnia wymogi najwyższej czwartej kategorii UEFA. Głównym użytkownikiem jest nasza drużyna czyli Śląsk Wrocław. Odbywają się tu oczywiście nie tylko mecze piłki nożnej. Organizowane są  koncerty rockowe, znajduje się tu zadaszony tor gokartowy, tor wrotkarsko-deskorolkowy, stanowisko do skoków bungee. Zimą można tu pojeździć na łyżwach. Stadion udostępniony jest do zwiedzania.


Nie mamy gondoli na Odrze, za to mamy kolejkę Gondolową nad Odrą:) 
Polinkę stworzyła Politechnika Wrocławska. Kolejka gondolowa łączy główny kampus Politechniki z Geocentrum znajdującym się po drugiej stronie rzeki.


We Wrocławiu zachowało się ponad osiem tysięcy zabytkowych kamienic, pochodzących z XIX i XX wieku.
To największe tego typu skupisko zabytkowego budownictwa w Polsce i jedno z największych w Europie jest dumą Wrocławian.

Wrocław to miasto gdzie zabytki pięknie harmonizują z nowoczesnym stylem, miasto, które przyciąga wielu turystów z całego świata. Odkąd sama zaczęłam po Wrocławiu chodzić z aparatem, moje rodzinne miasto ukazało mi się  w zupełnie nowej odsłonie. Klimatu tego miejsca nie oddadzą najpiękniejsze zdjęcia i najładniejsze opisy. Cały swój czar odkryje dopiero kiedy spojrzymy na niego własnymi oczami.
Korzystając z wakacji koniecznie przyjedźcie do Wrocławia. Nie pożałujecie. Gwarantuję:) Zarezerwujcie sobie najlepiej kilka dni, bo jest tu co zwiedzać i gdzie spędzić wolny czas. 
Serdecznie zapraszam wszystkich do mojego rodzinnego miasta. ZAPRASZAM DO WROCŁAWIA!
Niech WROCŁAW zwycięży w "Bitwie Narodów":)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz