środa, 9 kwietnia 2014

SUCHA - ZAMEK CZOCHAPodczas pobytu w Świeradowie dla urozmaicenia pojechaliśmy do Zamku Czocha, który położony jest w miejscowości Sucha.


Zamek powstał w latach 1241-1247. Jego założycielem był król czeski Wacław II. Przez lata zamek przechodził z rąk do rąk. Był wielokrotnie okradany z cennego mienia zamkowego. Od 1952 roku został Wojskowym Domem Wczasowym i stał się obiektem utajnionym. Znikł wtedy na wiele lat z map. Od 1996 roku jest ośrodkiem hotelowo-konferencyjnym. W zamku jest ok 100 miejsc noclegowych, można urządzić tu konferencje, bale oraz wesela. Od jakiegoś czasu organizowane są tu obozy pod nazwą " Letnia Szkoła Magii" dla wielbicieli Harry Pottera. Nie wiem jednak czy chciałabym tu spać, i narazić się na spotkanie z Białą Damą, nieszczęśliwą żoną jednego z właścicieli zamku;)


Zamek może poszczycić się nie tylko swoją historią i pięknem, ale też popularnością wśród filmowców. To tutaj kręcone były takie filmy jak: " Gdzie jest generał", "Wiedźmin", "Poza Lasem Sherwood" oraz seriale "Tajemnica twierdzy szyfrów", " Dwa światy" i "Pierwsza miłość". Zamek Czocha doczekał się nawet swojej strony internetowej. Oto ona:


Pogodę do zwiedzania zamku mieliśmy nie najlepszą, było chłodno i wietrznie. Być może przez pochmurny dzień stworzyła się tutaj taka aura tajemniczości i bardziej dało się odczuć wieloletnią historię tego miejsca. Snuliśmy się wśród murów zamku podziwiając jego piękno i długowieczność.


Na koniec Leon wypatrzył ukrytego kociaka. A nas pożegnał deszcz, który spadł w momencie kiedy wsiedliśmy do auta, aby wrócić do Świeradowa.


1 komentarz: