piątek, 27 marca 2015

WROCŁAWSKIE KRASNALE


Czy wiecie, że wrocławskie krasnale są symbolem walki z komunizmem? Swoje istnienie zawdzięczają działaczom antykomunistycznym, którzy umieszczali je na murach w miejscu, gdzie zamalowywane były niewygodne, antysocjalistyczne hasła. Pierwsze dwa krasnale powstały nocą z 30 na 31 sierpnia w 1982 roku, jeden na transformatorze na Sępolnie, a drugi na bloku na Biskupinie.
Przywędrowały do nas wraz z działalnością "Pomarańczowej Alternatywy". Po 1989 roku krasnoludki zostały zapomniane. Na początku XXI wieku zaczęto jednak ponownie wskrzeszać  je do życia i tak w 2005 roku powstała pierwsza wyjątkowa piątka Malutkich Wrocławiaków -Szermierz, Rzeźnik, Pracz Odrzański i dwa Syzyfki. Ich twórcą jest wrocławski rzeźbiarz Tomasz Moczek.


Wrocławskich krasnali jest już ponad 300. Organizowane są trasy turystyczne ich śladami, a wędrując można posługiwać się specjalną mapą poszukiwacza krasnali:)


We wrześniu nasze krasnale mają swoje święto - Festiwal Krasnoludków. W kolorowej uroczystości uczestniczą krasnale, dzieci i dorośli. Podobno podczas swojego święta krasnale bywają bardziej towarzyskie, a czasami zdradzają nawet swoje tajemnice. Można próbować, więc tylko wtedy o coś je zapytać, bo na co dzień są milczące i głuche na ludzkie pytania:)
30 komentarzy:

 1. Gdy byłam latem we Wrocławiu to właśnie tak jak Ciebie zaintrygowała mnie ta historia - skąd nagle w tym pięknie mieście pojawiło się tyle ich statuetek. I dotarłam do kilku "legend ludowych" i właśnie do tej o walce z komunizmem. Niezwykłe jak takie drobne rzeczy mogą pomóc w tak ogromnych zmianach historycznych.

  A te figurki są świetne, jak będę w kwietniu we Wrocławiu to zamierzam przespacerować ich szlakiem i odnaleźć wszystkie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to czeka Cię długi spacer. Przyznam się, że nigdy nie podążyłam ich śladem, tylko zbieram je sobie spacerując tak bez celu, ale kto wie czy kiedyś z mapką się nie wybiorę:)

   Usuń
 2. Wrocławskie Krasnele bardzo lubię. Pamiętam jak z M. graliśmy w kto więcej ich znajdzie:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdy tylko jestem we Wrocławiu zawsze ich szukam. Lubię te krasnale. Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krasnale są lubiane, chociaż część Wrocławian twierdzi, że z tą ich liczebnością to już przesada. Mnie to nie przeszkadza:)

   Usuń
 4. Musimy wrócić do Wrocławia, by podążyć ich śladami. :) Spacerując po wrocławskiej starówce udało nam się zobaczyć kilkanaście. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze to jakaś atrakcja, chociaż Wrocław ma ich wiele:)

   Usuń
 5. No proszę, widzę że jednak krasnoludki są na świecie! :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. 300 krasnali? To mnie zaskoczyłaś, nie wiedziałam ze aż tyle. Jak byłam przejazdem we Wrocławiu to udało mi się kilka zlokalizować ale na Twoich zdjęciach jest tylko jeden z nich - ten na latarni. Obiecałam sobie, że jak następnym razem będę we Wrocławiu to zrobię sobie spacer szlakiem krasnali i je wytropię wszystkie :). I teraz trochę mnie załamałaś bo odnalezie 300 krasnoludków może być trudne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponad 300...Są mapki, ale taka ilość i mnie przerasta. Może kiedyś się na to skuszę, ale chyba nie prędko...;)

   Usuń
 7. Posiadam mapkę usytuowania krasnali we Wrocławiu, taki można powiedzieć szlak krasnalkowy :) Mam nadzieję, że uda mi sie kiedyś nim przejść :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powodzenia:) Ja póki co tylko o tym myślę;)

   Usuń
  2. Nasze krasnale są sympatyczne, jednak czasem mam wrażenie, że "co za dużo, to niezdrowo", trochę zagubiona zastała ich wyjątkowość.

   Usuń
  3. Dokładnie, chociaż specjalnie mi to nie przeszkadza, to prawda jest taka, że" co za dużo, to nie zdrowo" i coraz częściej się o tym słyszy...

   Usuń
 8. No prosze, czlowiek cae zycie sie uczy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, bo jak mówią na naukę nigdy nie jest za późno;)

   Usuń
 9. Sporo tych krasnali! ;) Ach Wrocław, szkoda że w poprz. niedzielę był taki zimny....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektórzy właśnie mówią, że to już przesada, a poprzednia niedziela owszem była zimna...:(

   Usuń
 10. Odpowiedzi
  1. Wzbudzają chyba ogólną sympatię, bo jak ich nie lubić?

   Usuń
 11. a ja nawet nie wiedzialam ze takie krasnalki zamieszkuja wroclaw :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać można znaleźć ich tu bez liku:)

   Usuń
 12. We Wrocławiu brałam ślub i na okładce naszego albumu ślubnego mamy zdjęcie krasnoludkowej pary :-) Z tego co słyszałam te wrocławskie krasnoludki są bardzo często kradzione, najwyraźniej mają wielu fanów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, niestety z tymi kradzieżami to prawda, dla złodziei nie ma rzeczy niemożliwych:(

   Usuń
 13. O kurczę, tyle lat we Wrocławiu i na oczy tej uroczystości nie widziałam! A same krasnale uwielbiam, zawsze dziwią mnie miejsca, w których mogę je znaleźć :) W ogóle Wrocław jest fajny!

  OdpowiedzUsuń
 14. No pewnie, że Wrocław jest fajny!:) Nie przejmuj się ja tylko wiem o tej uroczystości, ale też jej nie widziałam;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Byłam we Wrocławiu kilka razy bardzo mile wspominam:) Widziałam tylko kilka krasnali są urocze!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wrocław jest fajny, a krasnali tak dużo, że większość z nas widziała ich tylko kilka:)

   Usuń