niedziela, 1 czerwca 2014

WROCŁAW - Wyspa Piasek , Biblioteka Ossolineum, Panorama Racławicka i Muzeum NarodoweTo jeszcze Wrocław z lutowego spaceru. 
Tuż obok Ostrowa Tumskiego leży Wyspa Piasek. Jej znakiem szczególnym jest Kościół św. Magdaleny.
Kościół ten najbardziej kojarzy mi się z bożonarodzeniową ruchomą szopką. Najpierw rodzice mnie tam zabierali jako dziecko, a  potem my naszą Córcię żeby pokazać jej tę piękną szopkę.


To miejsce nigdy mi się nie znudzi. Zawsze chętnie wybieramy się na spacer po Ostrowie Tumskim i okolicach. Jest tu po prostu ślicznie i jak w piosence..."mkną po szynach niebieskie tramwaje" :) Akurat na zdjęciu są te stare;)


Chociaż na tych zdjęciach drzewa są bez liści i tak jest tu ładnie i jak widać spacerowiczów nie brakuje.


Barokowy budynek Ossolineum zachwyca mnie za każdym razem kiedy koło niego przejeżdżam. Kiedyś był tu klasztor Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą, a przed II wojną światową gimnazjum katolickie. Muszę się tam koniecznie wybrać, aby zobaczyć dziedzińce i piękny ogród.
Ta ogromna biblioteka zawiera jeden z największych zbiorów starodruków w Polsce. Jest tu rękopis "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, "Zemsty" Aleksandra Fredry, "Chłopów" Władysława Reymonta.


Pomysłodawcą Panoramy Racławickiej był lwowski malarz Jan Styka. Do współpracy zaprosił Wojciecha Kossaka. Pomagało tu oczywiście wiele osób, w tym między innymi Włodzimierz Tetmajer, Zygmunt Rozwadowski i Ludwik Boller. Przede wszystkim chciano upamiętnić setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy pod Racławicami stoczonej 4 kwietnia 1794 roku. To wielkie i piękne malowidło ma rozmiary 15 m x 114 m. To jedyne takie dzieło zachowane do dnia dzisiejszego. Bilet wstępu do Panoramy Racławickiej kosztuje 25 zł normalny i 18 zł ulgowy.


Muzeum Narodowe posiada jedną z największych kolekcji sztuki nowoczesnej w Polsce. Znajdują się tu również dzieła artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich, austriackich oraz skandynawskich.


Teraz już czas na zdjęcia wiosną, a właściwie prawie latem:) Muzeum w tej chwili tonie w zieleni.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz