środa, 26 marca 2014

WROCŁAW - Ostrów Tumski Spójrzcie jaki nasz Wrocław jest piękny. A jeszcze nie jest tu zielono.

Pewnej niedzieli w lutym, pogoda była tak piękna, że postanowiliśmy wybrać się na spacer po naszym mieście, a ściślej mówiąc poszliśmy na Ostrów Tumski.Ostrów Tumski przyciąga nie tylko turystów, ale i mieszkańców Wrocławia. Miejsce to sprzyja spacerom i oczywiście fotografowaniu:)


Głównym obiektem zainteresowania jest oczywiście Katedra św. Jana Chrzciciela. Widać ją z różnych stron miasta. Największy zachwyt wzbudza wieczorem kiedy jest podświetlona. 
Ten gotycki kościół zaczęto budować w 1241 r. a ukończono w roku 1590. Wieże katedry mają 91 metrów wysokości. Znajduje się tam taras widokowy skąd można podziwiać przepiękną panoramę Wrocławia.


Z katedrą sąsiaduje Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne. Kształcą się tu księża katoliccy dla archidiecezji wrocławskiej.


Najbardziej lubię spacer ulicą Katedralną, gdzie mieszczą się najważniejsze budynki Ostrowa Tumskiego tj Caritas, Papieski Wydział Teologiczny, zasiadają tu również władze kurii. Taki nasz mały Watykan:)


A to Hotel im Jana Pawła II


Niedaleko katedry stoi Kolegiata św. Krzyża i Bartłomieja. Kościół posiada formę krzyża łacińskiego. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1288 roku.


Malutki kościółek św. Marcina jest jedną z najstarszych kościelnych budowli we Wrocławiu. Został zbudowany prawdopodobnie w latach osiemdziesiątych XIII wieku.


Most Tumski jest już niestety bardzo zniszczony i wymaga odnowy. Zajął miejsce swojego drewnianego poprzednika pochodzącego prawdopodobnie z roku 1149 jako żelazna budowla powstała w 1861 roku. Nazywają go również Mostem Zakochanych lub Mostem Miłości. Jak w wielu miastach Europy i tu zakochani zawieszają kłódki wierząc, że to spoi ich miłość na całe życie.


Poki co kłódki wiszą, ale jak długo jeszcze nie wiadomo. Istnieje bowiem obawa, że stary most jest nimi zbyt obciążony i kłódki w każdej chwili mogą zniknąć.


Na miejscu jak widać można kupić ten żelazny symbol miłości, zapiąć na moście, a potem ukochanej wręczyć mięciutkiego pluszaka:)


Chłonąc coraz cieplejsze promienie słoneczne, podziwialiśmy nasze rodzinne miasto.


To widok na Most Grunwaldzki. Jeden z najbardziej znanych wrocławskich mostów. Trzeba tu nadmienić, że Wrocław jest piątym miastem w Europie i pierwszym w Polsce pod względem ilości mostów i nazywany jest drugą Wenecją. W sumie mostów i mosteczków mamy ponad 300.


Nie mogę się już doczekać, kiedy Wrocław w końcu się zazieleni i będę mogła go pokazać tutaj w całej swojej krasie.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz